Renk seçin:


+90 462 871 27 27
TürkçeEnglishРусский

Sosyal Medyada Biz}

Kampanya Spotu Başlığı
Yakın Zamanda Siz Değerli Müşterilerimize Yapmış Olduğumuz Kampanyaları Bu Başlıkta Sunacağız.
TÜMÜNÜ GÖR

Çatı Yalıtımı

Çatı Yalıtımı

Çatılar, kullanım amaçlarına göre kimi yapılarda üzeri kapatılarak canlı yüklere ve basınç kuvvetlerine, kimi yapılarda da üzeri açık bırakılarak yazın aşırı güneş etkisine ya da kışın kar yükü ve buzlanma etkisine maruz kalabilen, yapı içerisinde performans ve dayanım açısından doğru şekilde dizayn edilmesi gereken en kritik bölgelerden biridir. Bu nedenlerden dolayı, çatı bölgelerinde uygun yalıtım ve basma dayanımı değerlerine sahip bir Çatı Yalıtım uygulaması gerekmektedir. Bina dış kabuk elemanı olarak çatının, maruz kaldığı iç ve dış ortam fiziksel koşullarının kontrolleri amacıyla yalıtım önemli bir parametredir. Yalıtılması gereken başlıca etmenler su(buhar), ısı ve ses olarak sıralanabilir.

Çatı Yalıtım Uygulamaları

Kar ve yağış sularının uzaklaştırılması, eğimli ve kaplama esaslı çatılarda çatının kolay uzaklaştırılır. Eğimli olmayan teras çatılarda ise bu suların küçük eğimlerle su gideri noktalarına yönlendirilmesi şeklinde çözümlenmeye çalışılır.

Yapı iç hacminde oluşacak su buharı oluşturduğu basıncı nedeniyle hacmi çevreleyen yapı elemanlarından geçerek dışarı çıkmak isteyecektir. Bu su buharının uzaklaştırılması, çatı türlerine göre farklılıklar göstermektedir.

Soğuk çatılarda iç hacimlerde oluşacak su buharı, varsa betonarme taşıyıcı döşemeyi, böyle bir döşeme yoksa hacmin tavanını katederek üstteki hava tabakasına ulaşır. Su buharı burada bina çatısının kaplama kısmından ve özellikle kaplama esaslı örtü malzemelerinin( kiremit, metal kaplama vb.) aralıklarından doğrudan dış atmosfere çıkar.

19 Aralık 2016
3.173 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN