Choose a color:


+90 462 871 27 27
TürkçeEnglishРусский

We Are Social Media}

Campaign Spotlight Title
When you close the campaign we have made to our customers we offer this title.
SEE ALL

Frequently Asked Questions

You are NOT your MIND QUESTION MARK
We have compiled the questions we frequently come to our dear visitors and we have provided you with answers.
Water is coming from the floor of our building, we have a basic need to make waterproofing waterproofing?
Yapılar sadece inşa edildikleri zemindeki basınçlı veya basınçsız yeraltı sularına maruz kalmazlar. Meydana gelen yağmur, kar gibi yağışlar, toprağın nemi ve toprak tarafından emilen yağış veya kullanma suları, yapıların suya maruz kalmasına neden olur. Bina inşaatının tamamlanmasının ardından su yalıtımsızlık dolayısıyla yapının toprak altında kalan kısımlarında su basması ve nem problemleri ile karşılaşılmaması için, temel çukuru kazılırken zeminden su çıkmaması durumlarında da mutlaka temellerde su yalıtımı su izolasyonu yapılmalıdır..
we can make ceramic coating by building waterproofing waterproofing?
Seramik, su geçirmeyen bir kaplama malzemesidir; fakat bir su yalıtım su izolasyon malzemesi değildir. Su yalıtımı uygulamaları, kesintisiz olarak su yalıtım malzemeleri ile yapılır. Banyolarda yapılan fayans ve seramik uygulamaları, birçok karonun yan yana dizilmesi ile yapılmaktadır. Birbiriyle temas eden karoların birleşim yerleri suyun geçebileceği yüzeyleri oluşturur. Bu sebeple seramik karolar ile yapılan uygulamalarda su yalıtımı sağlanamaz. Su yalıtımı sağlamak için, önce tekniğine uygun olarak su yalıtım malzemeleri uygulanır ve tüm işlemler tamamlandıktan sonra üzerine seramik kaplanarak uygulama tamamlanır.
Our roof's tiles or shingles, do I need to make waterproofing?
Kiremit, şingıl vb. malzemeler çatı kaplama malzemeleridir. Çatı kaplamaları su geçirmeyen malzemelerden yapılsa da, çok sayıda küçük kiremitlerin birleşim yerleri suyun geçebileceği boşluklar oluşturur. Ayrıca, rüzgâr veya çatıda yapılan işlemler dolayısıyla kiremitlerin kırılması da olasıdır. Çatı kaplamaları kesintisiz olarak uygulanamadıklarından su yalıtımı sağlamaz. Dolayısıyla çatılarda su yalıtımı, kiremit veya şingıl gibi çatı kaplama malzemelerinin altına mutlaka su yalıtım malzemesi kesintisiz olarak uygulanması ile sağlanır..
Our building is cold, especially the north. Not only do we make insulation on the northern front would be enough?
Insulation applications must be continuously applied to the entire building. Only one facade will consist of thermal bridges made insulation applications and as a result made the insulation will keep the heat losses in other fronts. Therefore, in all structural components (roof, walls, floor, climbing, glass and woodwork) insulation should be done.
Our building is outside the water, surface plaster or bitumen saying we can get a permanent solution?
Öncelikle duvarınızda su bulunmasına neden olan etkenlerin araştırılması ve bunlara karşı önlem alınması gerekir. Duvarınızda gözle görülür derin bir çatlak veya boşluk yoksa ve iç yüzeyinde sıva kabarmaları, siyah lekeler, küf ve benzeri oluşumlar varsa, bu, binanızda ısı yalıtımı olmadığını gösterir. Bu durumda, öncelikle dıştan veya içten ısı yalıtımı yapılarak sorun çözülmelidir. Sadece yağışlı günlerde dışarıdan su sızması söz konusu ise yapınızdaki çatlaklar veya boşluklar, su sızdırmaz malzemeler kullanılarak tamir edilmelidir.
Is it possible to paint and plaster with thermal insulation?
Paint, with materials such as plaster is applied at low thickness, high performance expected of thermal insulation applications is absolutely unattainable. Thermal insulation, thermal conductivity coefficient of thermal insulation materials made with the appropriate thickness and low standards. increasing thickness of a heat insulating material, the insulation performance increases.
Building our gas concrete walls, is built with materials such as brick or pumice blocks have also need to make thermal insulation?
Aerated concrete, bricks and all kinds of pumice, is a construction of a thermal insulation material is not alone. Building whatsoever is made of what material on all fronts, including columns and beams, roof and floor absolute temperature must be sealed with insulation material and special coated insulating glass units and insulated in the window frames should be used.
What are thermal insulation materials?
Thermal insulation materials, light is used to reduce heat loss and gain and are special materials with high resistance to heat transfer. widely used in our country;

- Walls, floors and roofs; glasswool, rockwool, EPS, XPS, polyurethane and ahşapy the
- Window in; heat, sun and heat + solar control coated insulating glass units and insulated joinery,
- Air ducts, pipes, system elements like valves; glasswool, rockwool, polyethylene foam, elastomeric foam, thermal insulation materials, such as polyolefin foam is used.

Is it necessary for the installation of thermal insulation to make energy savings?
The installation of thermal insulation; The general hot line in heat loss, while in the colder line is defined as the measures to be taken to prevent heat gain. Gains or losses other than energy installations with insulation, condensation forms due to corrosion of the pipe line is also prevented.

ASK YOU WANT TO PLEASE EMAIL US INSULATION TOPICS not find an answer ...